Най-важното за лепене на каменна стенна облицовка
20 фев., 20211. Първо изчислете чистата квадратура на мястото за облицоване с ествествен камък и предвидете около 10% фира при поръчка на нужното количество.
2. Когато каменните плочи са с дебелина над 15мм или стенната облицовка ще е по-висока от 1м, е необходимо да се осигури достатъча товароносимост на стената, за да издържи теглото на камъка. Това се постига с армировка от метална мрежа на квадратчета около 20мм/20мм, която се захваща чрез дюбели към тухлите, преди нанасянето на водоустойчива двусантиметрова мазилка.
3. Основата трябва да е добре почистена, равна, предварително грундирана и суха. Стената трябва да е масивна и да не е замръзнала, ако се лепи през зимата.
4. Спазвайте указанията и точната рецепта за направата на лепилната хомогенна смес. Изчакайте, за да се активизират химичните процеси в еластичното лепило и отново разбъркайте с инструмент в кофа.
5. Започва се отдолу нагоре и от налични ръбове или ъгли, като лепило се нанася както на стената с назъбена маламашка, така и на гърба на каменните плочи. Целта е да се получи пълно съприкосновение на двете повърхности без да остават въздушни пространства. Трябва да се получи цялостно прилепване.
5. Чрез фугировката изпъква качеството на облицовката. Решението дали да има фуга, колко да е голяма, вдлъбната или равна и избор на цвят постига естетически ефект.
За да получите равни фуги при рязани каменни плочи в правоъгълен размер, използвайте пластмасови кръстачки (разделители, дистанционери), които фиксират естетично и симетрично плочите на равни разстояния една от друга. Нивелирайте на всяка стъпка.
Фугирайте винаги с качествена фугираща смес в подходящ цвят, напълвайки максимално празните пространства между плочките.
6. Много е важно каменната облицовка да се почисти навреме от остатъци от лепило или фуга.
7. Чрез импрегниране на повърхностите се постига водоотблъскваща защита срещу атмосферни влияния и лесна поддръжка.
Успех с проекта!